הסכם ממון טרום נישואין

הסכם ממון טרום נישואין
הסכם ממון הנו הסדר רכושי הנועד להסדיר את יחסי הממון של בני הזוג. הסכם הממון הוא חוזה הנערך בין בני הזוג ובו מסודרים כל ענייני הרכוש ביניהם.
מטרתו של ההסכם הממון לקבוע את חלוקת הרכוש בין בני הזוג בעת פקיעת הקשר: במקרה של גירושין, במקרה של פירוד במקרה של בני זוג שאינם נשואים, או במקרה של פטירה.
עם חתימות הצדדים על הסכם הממון, הסכם זה גובר על הוראות חוק יחסי ממון, וכך בני הזוג יכולים לבנות לעצמם את המערכת הכלכלית/ משפטית המועדפת עליהם. הדרך היחידה להסדיר את חלוקת הרכוש באופן השונה מזה הקבוע בחוק, במקרה של פקיעת הקשר, היא אך ורק באמצעות הסכם ממון.

הסכם ממון טרום נישואין
הסכם ממון טרום נישואין

מה כולל הסכם ממון? הסכם ממון כולל בדרך כלל התייחסות לנושא הרכושי בשתי תקופות זמן: רכוש של כל צד אשר נצבר טרם הנישואין, ורכוש עתידי אשר יצברו הצדדים לאחר הנישואין לרבות: מתנות, ירושות וכדומה. (הסכם הממון יכול להסדיר גם חלוקת פנסיה ועוד).
ניתן לערוך הסכם ממון גם טרום נישואין, ובמקרה זה נוטריון יכול אף לאשר את ההסכם ולא נדרשת פניה לבית משפט לאשר את ההסכם. במקרה של עריכת הסכם ממון לאחר הנישואין, נדרש אישור של בית משפט לענייני משפחה, או בית הדין.
חוק יחסי ממון בין בנה"ז, תשל"ג (1973 ) הוא החוק המסדיר את היחסים הרכושיים שיחולו בין בני זוג נשואים במקרה של גירושין או פטירה. בתמצית החוק כלל הזכויות אותם צברו בנה"ז במהלך החיים המשותפים לרבות: דירות, מכוניות, תוכניות חיסכון, חשבונות בנק וכדומה, יהיו שייכים לשני בנה"ז בחלקים שווים ביניהם. החוק גם קובע כי מתנות וירושות של כל צד יהיו בבעלות הצד עליו הם רשומים.
לדוגמא, במקרה בו צד הביא לנישואין נכס אשר קיבל בירושה הרשום על שמו בלבד, ובני הזוג מתכוונים להתגורר בנכס זה, במידה ונעשה שימוש משותף בנכס מציאות זו עשויה להקנות זכויות באותו נכס במקרה שכזה רצוי ולנכון לערוך הסכם ממון טרום נישואין.
לסיכום, הדרך היחידה להסדיר את חלוקת הרכוש באופן השונה מזו הקבועה בחוק היא באמצעות הסכם ממון, הן לפני הנישואין והן במהלכם.
עוה"ד והנוטריון אביה שטיין קורלנד מזמינה את בני הזוג טרם הנישואין לערוך הסכם ממון וניתן אף לאשרו ללא צורך לפנות לבית המשפט/ בית הדין הרבני.

המאמר נכתב באדיבות: עורך דין אביה שטיין קורלנד עורך דין גירושין

 

 

השארת תגובה